Blog

DJI Phantom, İnspire Pusula Kalibrasyonu

En çok karşılaştığımız sorunlardan biri de drone larımızda bulunan compass yani pusula sensörünün manyetik alanlardan etkilenmesi ve kalibrasyonu.

Uçuş öncesi dikkat etmemiz gereken noktalardan birisi de pusula kalibrasyonudur. Yanlış bilinen bir kanının aksine pusula kalibrasyonunun GPS ile doğrudan herhangi bir ilişkisi bulunmamaktadır. Yani GPS bulmamasının yada drone un bulduğu GPS uydu sayısının pusula ile bir alakası yoktur.

Neden Pusula Kalibrasyonu yaparız.

Bu konu multikopter ( drone ) otopilotlarının çıkmasından bu yana hep soru olarak aklımızdadır. 14 Ekim 2012 tarihli yazımızda bunu açıklamıştık. Yazıya ulaşmak için tıklayın.  Drone ların iyice yaygınlaşması ve DJI firmasının hepsi bir arada cihazları çıkarmasının ardından bu konuya tekrar değinmek istedik.

Pusula ( compass ) manyetik bir sensördür.  Dünyanın manyetik alanını algılayıp Kuzey, Güney, Doğu, Batı yönlerinin algılanmasını sağlar. Fakat dünyanın her yerinde bu manyetik alan aynı güç de değildir. Ayrıca etrafımızda bulunan çeşitli yapılar ve elektrik hatları bu manyetik alanın değişmesine neden olmaktadır. İşte bu farklılıklardan pusula sensörünün etkilenmeden çalışabilmesi için her uçuş alanına gittiğimizde pusula kalibrasyonu yapmalıyız. Pusula kalibrasyonu yaparken drone içerisindeki yazılım pusula sensörünün kazancını ( gain ) yönleri doğru algılayacak şekilde ayarlar. Bu sayede drone otopilot uçuşlarında düz bir rota ve eve dönüşlerde hatasız bir yol izler. Bu nedenle pusula kalibrasyonu çok önemlidir.

Compass MOD değeri nedir?

DJI go aplikasyonu içerisinden sensör menüsüne geldiğimizde compass sensöründen gelen bilgileri görebiliriz. Bu bilgiler arasında birde MOD değeri vardır. Bu değer bize pusula sensörünün çalışması hakkında bilgi verir. MOD değeri 750 ile 2250 arasında olmalıdır. Eğer 750 den düşük yada 2250 den yüksek bir değerde ise zaten aplikasyon bize compass error hatası verir. 1500 civarı değerler ortalama iyi bir değer olarak değerlendirilir.

Leave a comment