Blog

Dünyanın ilk drone yarışı World Drone Prix

Dünyanın ilk drone yarışı World Drone Prix 11-12 Mart 2016 Dubai’de yapıldı. Toplam ödülün 1.000.000,00 $ olduğu yarışmada 250.000,00 $ olan birincilik ödülünü ingiltereden yarışmaya katılan 15 yaşındaki Luke Bannister ( BanniUK )kazandı.

Özel olarak hazırlanan ve ışıklandırılan yarış parkurunda zorlu virajlar ve iniş çıkışlar bulunuyor. Canlı olarak internetten yayınlanan yarışlar; FPV olarak adlandırılan ve pilotun gözüne taktığı video gözlüğüne drone üzerindeki kameradan gelen görüntüyü referans alarak uçmaları ile olmaktadır.

Yarışma ile ilgili bilgi ve videolara aşağıdaki linlklerden ulaşabilirsiniz.

Drone prix de racer quadlar kullanılıyor. Mini quad da denilen bu drone lar hız ve akrobasi için dizayn edilmiştir. FPV gözlükleri ile drone üzerindeki kameradan gelen görüntü pilot tarafından referans alınır ve drone içinde hissederek uçuş yapılır. Hız ve ani tepki çok önemlidir. Bu yüzden kamera üzerinden gelen görüntünün gecikmesinin çok az olması gerekir. Bunu sağlamak için HD kamera çıkışı kullanılmaz özel FPV kameralar kullanılır. HD kameralar sadece kayıt için kullanılır.

74288-labels

 

World Drone Prix videolar

 

Leave a comment