Blog

DJI Wookong Beyaz Çakan Led Ne Anlama Gelir

Merhaba Multirotorcular

Bugün DJI Wookong multirotor kontrolcüsünde uyarı led inin beyaz çakmasının ne anlama geldiğini anlatmaya çalışacağım. Burada anlatılanlar yabancı forum sitelerinden okuduklarım ve kendi deneyimlerimdir.

Eğer wookong multirotor kontrolcüsünün uyarı led i beyaz çakıyorsa; bu size dengelemede sorunlar yaşanabileceğini anlatır. Mesela IMU dan gelen bilgilerde bir düzensizllk olabilir kontrolcü bunu hissettiği zaman beyaz led çakar. Yada GPS ve pusuladan gelen bilgilerde bir tutarsızlık var ise yine beyaz led çakar. GPS bulmadan önce arada beyaz led çakması normaldir.

Peki Beyaz led çakmasının nedeni nedir ve nasıl giderilir

1- Balansı bozuk motor yada pervane nedeniyle oluşan titreşim IMU yu etkiliyor ise bu giderilmelidir

2- Hafif yaw hareketi yapıldığında beyaz led çakıyor ise Pusula kalibrayonu yapılmalı. unutulmamalıdırki. Multirotor üzerinde mekanik bir değişiklik yapıldığında yada pil değişikliği yapıldığında pusula kalibrasyonu tekrarlanmalıdır. Çünkü pusula elektromanyetik dalgalardan etkilenir ve bu etkilenmeyi en aza indirmek ancak pusula kalibrasyonu ile mümkündür. Pusula Kalibrasyonu konumuzda buna değindik. Multikopter pusula kalibrasyonu nedir ne işe yarar.

3-  Arada sırada beyaz led çakması normaldir. Ani hareketlerde beyaz led çakması normaldir. Fakat sürekli olarak beyaz led sorunu yaşıyorsanız multirotorun mekanik yapısını kontrol edin, Titreşim sorunu olup olmadığını kontrol edin. IMU nun sabitlemesini kontrol edin. Sorunu çözmeden uçuş yapmayın.

Kırımsız Uçuşlar

Leave a comment