Blog

Turnigy 9x Kumandanızı ER9x ile upgrade edin

Turngiy 9x çoğumuzun vazgeçilmez kumandası. Özellikle uygun fiyatı ve fiyatına göre çok iyi bir performans sergilemesi gerçekden onu vazgeçilmez yapıyor. Uzun zamandır Turnigy 9x kullanıyorum. İlk zamanlar 9x ile çeşitli tatsız olaylar yaşayan arkadaşlar oldu. Uçağını düşürenler vs. Bu sorunlar aslında kullandığımız cihazı tanımamak ile alakalı olduğunu düşünüyorum. Örneğin benimde başıma gelen bir olayı anlatayım yeri gelmişken. T9x modülü modül yuvasına zor yerleştiriliyor. Bu nedenle eğer kumandanızın stok modülünü yerinden oynatmış iseniz mutlaka yerine yerleştirdiğinizde tırnakların tık sesi ile yerine oturduğuna emin olun, aksi takdirde modül pinleri kumanda pinlerine temas etmiyor ve kontrol kaybı yaşıyorsunuz.

Şimdi asıl konumuza gelelim; Turnigy 9x o kadar çok kullanıcı tarafından kullanılıyor ki çeşitli kullanıcılar yada yazılımcılar diyelim kendi firmwarelerini yazmışlar. Bu özel firmware ler ile kumandanın tüm fonksiyonları yeniden düzenlenmiş ve Ek özellikler gelmiş. Daha çok model hafızası, Kolay miksler, kolay atanan switchler gibi…

Turnigy 9x için yazılmış özel firmwarelerden bazıları

Biz er9x firmware i inceleyeceğiz.

Öncelikle er9x firmware i kumandamıza yüklemek için kumandamızın beyni olan AtMega64 işlemcisine bağlantı yapmamız gerekir. 

Burada anlatılan işlem kumandanızın garantisinin kalkmasına neden olur. Lehim noktaları göründüğünden daha miniktir belli bir lehimleme tecrübesi ister. Ayrıca firmware yükleme sırasında kumandanızın bozulma riski vardır. Kumandaya yapılan müdahele sonucu oluşacak riskler tamamen uygulayanın sorumluluğundadır.
10 Pin Soket ve bağlantı şeması

Bu işlemleri yaptıkdan sonra Kumandamızı USB ASP programlayıcı ile bilgisayarımıza bağlayıp firmware yükleyebiliriz. Yazılım yükleme işini Eepe programı ile yapacağız.

http://code.google.com/p/eepe/

http://eepe.googlecode.com/svn/trunk/eePeInstall.exe

Eepe programı ile Turnigy 9x kumandamıza yeni çıkan tüm firmwareleri yükleyebilir. Bilgisayar üzerinden ayarlarını yapabilir. Ayarların ve firmwarelerin yedeğini alabiliriz

Er9x in stock firmware den Üstün Özellikleri

  • 16 Model Hafızası
  • 16 Kanal desteği ( modül destekliyorsa )
  • Hazır miksler ve esnek miks seçenekleri
  • İstenilen anahtarı istenilen kanala atayabilme
  • İnaktif alarmı ( kumanda belirlenen süre kullanılmaz ise sesli alarm verir Bu sayede lipo kullanıyorsanız liponuz ölmez)
  • Her kanala servo hızı ayarlayabilme ( Özellikle Kamera Gimbalda kullanacak olanlar için çok güzel bir özellik )
  • Timer geri sayma- ileri sayma
  • Timer ı istenilen anahtara yada stiğe atayabilme ( Örneğin ben gaz stiğine ayarladım sadece gaz açıldığı zaman timer calısıyor )

Şimdilik aklıma gelenler bunlar

Leave a comment