Blog

Trikopter 1.0

Trikopterin Öyküsü

450 size bir helikopterim vardı. Toparladım ama uçmaya cesaret edemedim açıkcası Simulasyonda helikopter pilotajım bayağı bir gelişmişti fakat rotorhead ayarları falan çok karışık geldi ve birde pek güvenli bulmadım. Çünkü o kadar çok parça var ki birisinin bile yerinden oynaması pilot ve yakındakileri tehlikeye atabilir.

Havadan video ve foto sevdası bizi çeşitli seçenekler aramaya yöneltti ve en basitinden bir trikopter yapalım dedik. Rcgroups daki konudan yola çıkarak malzemelerimizi hazırladık. Rcgroups konu linki

Hk401b gyro

Trikopterimizin stabilitesini sağlayacak 4 adet helikopter gyrosu gerekli. Bende diğer trikoptercilerin yaptığı gibi fiyat performans oranı yüksek Hobbyking HK401B gyro kullandım.

4 Adet HK401B gyro

 

 

 

 

Trikopterimizin havalanmasını sağlayacak 3 Adet motor ve ESC ye geldi sıra. Multikopterlerde genellikle 700 – 1100 KV arası motorlar kullanılıyor. Bende seçimimi 860KV towerpro combo dan yana yaptım.

3 Adet 860 KV brushless motor + 3 Adet Towerpro 18A ESC combo

 

 

Battery Monitor

 

Pilimizin durumunu bize bildirecek bir battery monitörde mutlaka gerekli. Havadayken pilimizin bitmesini istemeyiz değil mi

Hobby King Battery Monitor 3S

 

 

Kuyruk motorunun tilt hareketini yapması için ben 450 lik rc helikopter ana pal tutucusunu ve feathering shaft ını kullandık. Siz kendiniz başka bir düzenek yapabilirsiniz.

Kuyruk mekanizması örnek fotoğraflar:

100_1628 tilt_mechanism_181210 yaw 1

Pervanelerin Dönüş Yönü :

 

Gyro ayarları:

ESC lere bağlı olan gyrolar DS ( Digital servo) ayarında olacak. Yön ayarını trikopterimiz bitince yapacağız.

Kuyruk gyrosu : Bağladığımız servoya göre DS yada Standart servo ayarında olacak. Limit ve gain yine RC helikopterdeki gibi olacak.

ESC Ayarları :

Brake ( Fren ) : Kapalı

Start ( Başlangıç ) : Normal

Battery Type ( Pil Tipi) : Nixx

Timing ( Motor zamanlaması ) : Normal (eğer motordan tıkırtılar gelirse low ve high denenebilir.)

Elektronik Bağlantı şeması

 

Elektronik bağlantısında dikkat etmemiz gerekenler şöyle. Motorlara bağlı 3 adet gyronun hassasiyet uçları birleşerek Alıcının3. kanalına girecek. Throttle curve ile de bu gyroların hassasiyet ayarını yapacağız. Diğer bir konuda HK401 gyro kullandığım için sadece bende olabilir ancak söylemek istiyorum. Gyro ve ESC leri aynı anda pile bağladığımızda gyrolar initialize olmuyor. Yani çalışmıyorlar. Ben bu sorunu şöyle çözdüm. Önce BEC i Liponın balance soketinden besliyorum. Böylece gyrolara elektrik geliyor ve initialize oluyor. Işıkları yanıp sönüyor sonra sabit bir şekilde yanmaya başlıyor. Daha sonra normal deans soketinden esclere akımı veriyorum. Trikopterimiz uçmaya hazır. Bu arada unutmadan ESC lerin throttle range ayarı da çok önemli. Bu ayar şöyle yapılıyor. Kumandayı gaz tam açık duruma getirip açıyoruz. Daha sonra liponun balance soketinden BEC i besliyoruz. Gyrolar initialize oluyor. Sonra ESC lere elektrik veriyoruz. ESCler bir kez bipledikten sonra gazı aşağıya indiriyoruz. ESC ler tekrar bipliyor ve uçuşa hazırız. Her uçuşda bu yolu takip ederseniz daha sağlıklı olacaktır. Bazen ESC ler sapıtıyor ve throttle range ayarı bozuluyor. Bunun önüne geçmek son anlattığım sırada uçuşa başlarsanız sorun olmaz.

Kumanda ayarları :

Kumanda 120 derece CCPM modunda olmalı

Pitch Curve : ilk başda 25-50-75-100 olarak ayarlayın daha sonra ihtiyacınıza göre değiştirirsiniz.

Throttle curve : Bu ayar gyronun merkezden motora doğru olan yerleşimine göre değişiyor. Bu ayardaki değer motorlara bağlı olan gyroların hassasiyet ayarıdır. Merkeze yakın olunca 8 motora daha yakın olursa 20 olarak ayarlayınca benim trikopterde stabil uçuş elde ettim. Sizde deneyerek size en uygun ayarı bulabilirsiniz. 50 yi geçmeyin 50 yi geçince gyrolar heading hold moda geçer. Her noktada aynı değeri verin. Örneğin 8-8-8-8 gibi

Swash ayarı :

Aileron : 60

Elevator : 60

Pitch : 100

Dikkat : Trikopter ayarları yapılırken mutlaka pervaneler çıkarılmalıdır.Trikopter ayarında ilk bakılacak gyroların yön kontrolüdür. Hangi kol aşağı iniyorsa o motor hızlanmalıdır. Eğer tam tersine kol yukarı doğru kalkarken motor hızlanıyorsa gyro yönü gyro üzerindeki sviç den değiştirilmelidir. 

Tricopter ile ilgli hobbyrc forumdaki konuyu takip edebilirsiniz.

http://www.hobbyrc.com/forum/threads/53490-trikopter-mikrokopter

Bu konuda anlatılanlarla ilgili olarak meydana gelecek olaylarda uygulayanlar kendileri sorumludur.Sitemiz ve yazar hiçbir sorumluluk kabul etmemektedir.

İşte bunlar da videolarımız

 

 

Diğer Trikopter Videoları için tıklayınız.

Leave a comment