Blog

DJI Ronin 2

NAB 2017 de DJI yeni ürünü RONIN 2 yi tanıttı

Ronin 2 ilk bakış

  • Dahili GPS ile daha iyi stabilizasyon
  • 1000nit dahili ekran ile tüm ayarları ekran üzerinden yapabilme
  • Çıkarılabilir karbon fiber tutma kolu çerçeve
  • 13,6 kg kamera yükleme kapasitesi, 120 km/s’e kadar stabilize edebilme
  • Çift çıkarılabilir pil, R2’ye 8 saat çalışmaya olanak tanır  ( 2,5 saat çalışma süresi)
  • Hızlı sökülüp takılabilir mount sistemi
  • Steadicam için 2 eksenli mod
  • Yeniden tasarlanan çift bant uzaktan kumandalı, 2.4GHz ve 5.8GHz, 1 mil (1.6 km ) mesafe
  • Yeni yazılım arayüzü daha iyi Panorama işlevi, timelapse  işlevselliği,
  • 2017 yılı 2. çeyreğinde satışa çıkması planlanıyor

Ronin 2 de ilk gözümüze çarpan karbon fiberden üretilen gövdesi, bu sayede neredeyse ilk nesil ronin ile aynı ağırlıkta üretilen Ronin 2 kapasite olarak ilk nesil roninden 2 kat daha güçlü. Ronin 4.2 kg ağırlığında ve 7.25 kg kamera yükleme kapasitesine sahipken Ronin 2 de 4.2 kg ağırlığında ( handle bar hariç ) ve kamera kapasitesi tam 13.6 kg. Bu müthiş bir güç. Ayrıca büyük kamera ve lens kullanımları için kollar kamera kolları 50mm ye kadar uzayabilen bir yapıya sahip. Ayrıca elle sıkılıp açılabilen vidalar sayesinde kamera balansı için eksenlerde ayar yapmak oldukça kolaylaştırılmış. Artık alyan anahtar aramaya gerek yok. Kullanıcıların en çok yakındığı balans işine DJI noktayı koymuş.

Ronin 2 gimbal de DJI ın en büyük rakibi MOVI nin tasarımına çok benzediğini görüyoruz. Tam çerçeve ve katlanabilen ayaklara sahip tutacak MOVI den alıştığımız bir tasarım. Yine kamera yerleştirilen salıncakda üstten çerçeveyi tamamlayan ve daha sağlam bir yapı oluşturan sistemde MOVI den aşina olduğumuz birşey. Bu tasarım Ronin 2 nin daha profesyonel bir el gimbali olduğunu kanıtlıyor.

Ronin 2 her koşulda sektöre hizmet ediyor. İster araç takip sahnesinde araca bağlayın, ister drone a takın, isterseniz kablo kamera da kullanın. Hatta jimy ye ve steadicam e bile bağlayabilirsiniz. Steadicam için 2 eksenli özel moda sahip.

Uzaktan kumanda çift frekans ve 1.6 km menzile sahip. Aynı zamanda RED kameraları operasyon anında tüm özelliklerini uzaktan kontrol etmeye olanak tanıyor.

Pil 2 adet olması Ronin 2 yi kapatmadan pil değiştirmenize imkan sağlıyor. Kullanlan piller kendini ısıtabilen Inspire 2 de kullanılan piller ile aynı. Roninde 4s olan pil Ronin 2 de 6s e yükseltilmiş bu sayede güç 2 ye katlanmış. Bu piller sayesinde -4 dereceye kadar Ronin  2 yi kullanabiliyorsunuz. İnspire 2 sahibi iseniz pillerinizi Ronin 2 ile beraber kullanabilmeniz de cabası.

Panorama modunda kullanıcının ayarlayacağı kamera lens özelliklerine göre otomatik olarak resim bindirme ayarlarını yapabiliyor bu sayede panorama fotoğrafları otomatik olarak ve kolaylıkla çekebiliyorsunuz

Yeni timelapse modu ile kameranın süre ve rota ayarlamasını yapıp istenen noktalar arasında hareket etmesini sağlayıp timelapse fotoğraflar çekebiliyorsunuz.

En kısa zamanda Ronin 2 yi sahalarda görmeyi umuyoruz.

Ayrıntlı bilgi için: www.dji.com/ronin-2

 

Leave a comment