Blog

Phantom 3 Standard ve 4K yazılım ile menzil artırma

BURADA ANLATILAN İŞLEMLER GÜNCELLİĞİNİ YİTİRMİŞTİR.

ARTIK ETKİLİ DEĞİLDİR.

DJI Phantom 3 standard ve 4K kullanıcıları bilirler p3 ADV ve P3 Pro ya göre menzilleri çok kısadır. Bunun nedeni diğer modellerden farklı bir video aktarma ve kumanda sistemi kullanmasıdır.

P3 standard ve P3 4k evlerimizde ve işyerlerimizde kullandığımız wif-fi ağlarına benzer bir yapı da ağ kullanır. Video ve telemetri aktarımı 2.4 ghz üzerinde kurulan bir wi-fi ağ yardımıyla sağlanmaktadır. Kumanda içerisinde 2 adet 2.4 ghz anten vardır. Ayrıca cihazı uçurmak ve kumanda etmek için 5.8 ghz bandında çalışan bir rc kumanda sistemi mevcuttur. Kumanda ucundaki çubuk anten 5.8 ghz bandında çalışır. 2.4 ghz olan iki anten kumanda içinde konumlandırılmıştır. Aşağıdaki fotoğrafdan görebilirsiniz.

p3s-antenna

Şimdi gelelim asıl konumuza;

Bir önceki yazımızda 1.6.8 firmware deki kumanda menzil sorunundan ve bir önceki 1.5.7 firmware e nasıl dönüleceğini menzilin biraz daha iyileştirilebileceğini anlatmıştık. 

DİKKAT: Eğer Phantom 3 Standard cihazının kumanda sinyali 100-150 m mesafede kopuyorsa cihazınızda sorun var demektir. Cihazınızı tamir için bize ulaştırınız. Daha önce 100 m de kesilen P3 Std cihazın tamir sonrası test videosu için tıklayınız.

Şimdi ise video ve telemetri sağlayan 2.4 ghz ağın nasıl kuvvetlendirileceğini anlatacağız.

DİKKAT !.. BURADA ANLATILANLAR CİHAZINIZIN YAZILIM İLE DÜŞÜRÜLEN 2.4 GHZ AĞ GÜCÜNÜN EN ÜST SEVİYEYE NASIL AYARLANACAĞINI ANLATMAKTADIR. YAPILAN İŞLEMLER CİHAZINIZIN GARANTİDEN ÇIKMASINA YADA BOZULMASINA NEDEN OLABİLİR. YAPILAN İŞLEM İLE İLGİLİ TÜM SORUMLULUK SİZE AİTTİR.

Şimdi diyeceksiniz ki DJI neden gücünü düşürsün? Haklısınız fakat cihazların CE FCC gibi kalite belgelerini alması için çeşitli ülkelerdeki yasal frekans ve çıkış güçlerini karşılaması gerekli. DJI da bu nedenle yazılım ile bulunduğu ülkeye göre cihazların çıkış güçlerini ayarlamakta düşürüp yükseltmektedir.

Eğer dikkat ettiyseniz kişisel bilgisayarınız ile PhantomX…. gibi ağları görebilirsiniz. Bu demek oluyor ki bilgisayarınız ile Phantom 3 standard ağına bağlanabilirsiniz. Bizim burada yapacağımız işlem phantom ağına bağlanıp cihazın içindeki dosyalara erişip bu dosyalar üzerinde ayar değişikliği yapmak. Bu kolay olduğu kadar riskli de bir işlem. Cihaz üzerinde wifi modemlere benzer bir yapı var. Eğer dosyalar içinden bir harf yanlış yazılırsa yada bir boşluk fazla olursa sistem çalışmaz hale gelebilir. Bu işlemi manuel yapmak yerine Papa Tita nick li yazılım uzmanı bunu bizim yerimize yapacak bir script yazmış. Bu script ile çok kısa bir sürede video sinyal gücünü artırmayı, otomatik kanal özelliğinin gelmesini ayarlayabiliyoruz. yine bu yazılım ile cihazı eski haline döndürebiliyoruz.

Biz bu yazılım ile mezil artırma olayını denedik görüntü aktarımının çok değiştiğini farkettik. Firmware olarak 1.5.7 kullanmanızı ve 20 db mod yapmanızı öneririz.  Kumanda orijinal hali ile sadece yazılım 27 db ve firmware 1.5.7 yaparak şehir içinde 700 metre menzile eriştik hiç bir kesilme olmadan fakat daha ileri gitmedik.

Gerekli yazılım linkleri ve nasıl yapılacağını anlatan video ;

BİLGİ MOD İŞLEMİNİN BAŞARILI OLMASI İÇİN CİHAZINIZIN FİRMWARE VERSİYONUNU 1.5.7 YE DÜŞÜRÜNÜZ. 1.5.7 VERSİYONA NASIL GEÇECEĞİNİZİ ÖĞRENMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

GÜNCELLEME : SCRİPT İN YENİ VERSİYONU ( MAGIC POWER 4.0 ) PAPA TITA TARAFINDAN YAYINLANDI. BU VERSİYONDA AYAR YAPMADAN DAHA KOLAY OLARAK  GENEL AYARLARLA MOD İŞLEMİNİ YAPABİLİYORSUNUZ EĞER İSTERSENİZ GELİŞMİŞ AYARLARA GEÇİLEBİLİYORSUNUZ.

Konu ile ilgili olarak sorularınızı konu altındaki yorum bölümünde sorabilirsiniz.

Yeni versiyon indirme linki: http://goo.gl/ybE2vj

Yeni versiyon nasıl yapılır videosu :

ESKİ VERSİYON

Phantom 3 standard 27 db mod script papa tita: https://goo.gl/AtbIyz

Forum : http://www.phantompilots.com/threads/how-to-update-tx-power-with-djiupdate-exe-ce-to-fcc.87654/

Nasıl yapılır :

16 comments

 1. Anlatıldığı şekilde işlemleri yaptım ve teste çıktım. Fakat sonuç değişmedi. 30-40 metre de cihaz sinyali kaybediyor.

  Ayrıca yüklemeden sonraki, ilk denememde kalkış yapmadan önce cihaz disconnect oldu. Yeniden açıp kapatınca bu sorun düzeldi. Fakat mesafe değişmedi. Umarım siz de başarılı olur.

  Acaba cihazın firmware yazılımını 1.4 veya daha eski bir sürüme döndürmek mümkün olur mu ?

  Bir de bunu denemek istiyorum.

  1. Merhaba

   Burada anlatılan mod işlemi ile video aktarım mesafeniz uzayacaktır. Cihazınızın firmware 1.5.7 ve daha alt versiyon ve eğer 40-60 m de kumanda sinyali kesiliyor ise cihazınızda P3 std larda kronik olan sinyal zayıflığı söz konusu. Bunu şöyle açıklayayım. Bazı Phantom 3 standard cihazlar normal hali ile 300 m civarı sorunsuz gidiyor. Fakat bazıları ise 50-60 m de sinyal kopuyor. 300 m civarı gidenler burada anlatılan mod işlemini yaptıkları zaman 700-800 m lere ulaşabiliyor. Bunu bizzat denedik ve gördük. Fakat sizin cihazınızda olduğu gibi 40-60 m lerde sinyal kesen cihazlarda ise bu mod işlemi pek fayda sağlamıyor. Sizin durumunuzda olan cihazlarda kronik bir sorun olduğunu düşünüyoruz. Bu konuda DJI ile iletişime geçtik. Lütfen bizimle irtibata geçip konu hakkında detaylı bilgi alınız. iletişim: taner@tatarhan.com
   http://www.facebook.com/multikopter

   1. Son iki güncellemeye kadar cihaz rahatlıkla 200 ve üzerini görüyordu. 350-400 metreleri de fazlasıyla gördüm.

    Yüzde 85 oranında ormanlık alanda uçuş yaptığım için, son iki güncellemeden sonra sık sık sinyal kesintisine uğramaya başladım. Yurt dışından 3’lü mesafe artırıcı antende getirttim ve bunları da değiştirdim. Ama ne fayda… Maalesef en son güncellemeden sonra cihaz neredeyse ”of” oldu. Bende bu durumda orjinal antenini geri taktım.

    Umarım bir çözüm yolu bulunur ve sorun giderilir.

    Alakanız için teşekkür ederim.

    Saygılarımla.

    1. Cihazınıza bu konuda anlattığım gibi 1.5.7 versiyon yükleyip denermisiniz. Kumanda sinyali en iyi olduğu versiyon bu.
     http://www.multikopter-tr.com/multikopter-haberler/dji-phantom-3-standart-firmware-downgrade-1-5-7.html

 2. evet aynen taner hocam 1.5.7 ve 27 dbilik eski yazılım

 3. Dostum merhaba.. benim sorunum satın alacağım her hangi bir dronun hem anlık görüntü aktarımını hem de uçuş menzilini 5km.’nin üzerine çıkarabilmek.. Bu mümkün müdür? Mümkünse nasıl olur ve ya hazır satılan 3000-4000TL. civarı drone bulabilirmiyim?

 4. Teşekkürler magic 4 le yaptığım yazılımla 835 metre uzaklık 250 metre yükseklik sıkıntısız görüntü bile aksamdan sıkıntısız uçtum STANDART PİŞMANLIK DEĞİLDİR…

  1. merhaba nasıl yaptıgınızı anlatırmısınız ? paylaşırmısınız hangi şehirdesiniz ?

 5. Magic Power v5.3 ve orjinal antenlerle windsurfer olmadan hiç sorunsuz 1450 metreyi gördüm. Bu mesafede görüntü aktarıcının sinyali iyiydi. Sadede yönlendiricin sinyali kayboldu. Windsurfer ile 2000 metreyi görebileceğim kanaatindeyim 🙂

 6. TANER bey öncelikle bu faydalı bilgileriniz için çok teşekkür ederim. Magic Power 5.0da çıkmış onu denedinizmi. Magic Power 4.0 yapıp birde ARGtek DJI Phantom 3 standard wifi singal range extender adında uygun fiyatlı anten kiti var taksak bu kitle uyum sorunu olabilirmi bu magic power 4.0ün. Sadece bu kitle 1.5km de stabil menzil sağlayan çok kişi var hatta bir çok videodada bu kitle açık alanda 3km ye kadar hiç bir sinyal kaybı olmadan kullananların çeşitli videoları var hatta 8-9km gören bile var. bu kitle birde bu yazılımla nasıl olur çok merak ediyorum denemek lazım sizin fikriniz nedir..

 7. BENIM F3 4K VAR 500METREYI GECEMIYORUM YARDIMCI OLURSANIZ TESSEKUR EDERIM SAYGILARIMLA

  1. Merhaba 500 m sonra büyük ihtimalle görüntü sinyaliniz kopuyor. Eğer oyle ise power magic ile patch işlemi yapınız. Eğer kumanda sinyali kopuyorsa anteninizi yere dik konumda tutun ve kumanda ile drone arasına bina ağaç vs girmesine izin vermeyin. Ayrıca bulunduğunuz ortamdaki frekans yogunluğuda menzile etkisi büyüktür.

 8. sagol taner bey bilgi icin hangi ptach i kulanmaliyim dji 3 4k drone icin ? saygilarimla

 9. selam taner bey bir sorum daha olacak size cektigim goruntunun uzerinde barometre vs yer bilgileri yaziyor nasil devresi birakabilirim.saygilarimla

 10. DJ’i spark fly more combo Dronum var fakat 100 metre 150 metre yukarı çıkınca gps kopuyor 300 400 metre ileri gidincede bağlantı kopuyor ürünü MediaMarkt tan aldım nasıl mesafe artar yardımcı olursanız sevinirim

Leave a comment