Blog

Naza lite kontrolcünüzü Naza V2 ye dönüştürün

Merhaba multikopterciler

Yine çok iyi bir projeyi sizlere haber vermek istiyoruz. DJI firmasının kontrolcüleri artık multikopterciler arasında standart bir hal aldı. Tabi kontrolcü fiyatları seçimimizi çok etkiliyor. Yeni başlayanlar daha uygun fiyatlı olan naza nın lite modelini tercih ediyorlar. DJI Naza kontrolcüsü ilk piyasaya çıktığı zaman GPS sensörü bile yoktu. Daha sonraları GPS eklentisi çıktı ve naza gps ile satılmaya başlandı. Ve kaçınılmaz Naza V2 piyasaya sürüldü. Tabi bu arada Naza V1 dediğimiz ilk model satışdan kalktı. Bunun yerinede Naza lite adında benim tabirimle kısırlaştırılmış bir model piyasaya sürüldü. Bu modelde upgrade kesinlike yapılamıyordu ve bazı özellikler kısıtlanmıştır. İlk naza v1 ler ise son çıkan V2 yazılımı ile uyumlu olarak çalışmakta idi.

Naza nın 3 versiyonu olmasına karşın ürünler birbirlerine çok benziyorlar. Aralarındaki fiyat farkı ise neredeyse 2 kat. Hal böyle olunca ne var bu Naza v2 de diye düşünmeden edemiyoruz. İşte naza lite yi nasıl V2 ile kullanırım düşüncesi sonucunda kafa patlatan bir modelci sonunda bunu başarıyor. Evet Naza lite modelini V2 firmware ile güncelleyip kullanıyor ve bunu sitesinde bizlerle paylaşıyor. Birçok deneyen arkadaş çok iyi sonuç aldığını söylüyor.

Bizde naza lite modelini Naz v2 yazılımına güncelledik henüz denemedik ilk deneyimlerimizi yakında paylaşacağız.

Eğer yazılımı kullandıysanız ve isterseniz yazılımcının sitesinden kendisine bağışda bulunabilirsiniz. http://naza-upgrade.com

Naza lite -> Naza v2 ye nasıl güncellenir.

1- Öncelikle http://naza-upgrade.com sitesindeki bir ek yazılımı indiriyoruz. İndirmek için tıklayın

2- Skype, Google talk, gibi interneti kullanan programları kapatıyoruz. Antivirüs programımızı etkisiz hale getiriyoruz.

3- Daha sonra bu yazılımı yönetici olarak çalıştırıyoruz. Eğer windows güvenlik duvarı uyarı verirse bu programa erişim iznini onaylıyoruz.

4- Şimdi normal Naza Lite programını açıp upgrade bölümüne geliyoruz. Burada yeni v2 yazılım çıkıyor ve upgrade tamamlanıyor.

5- Tüm programları kapatıyoruz. Naza v2 programı ile kontrolcümüze bağlanıyor. IMU kalibrasyonu yapıyoruz Ayarlarımızı mutlaka kontrol ediyoruz. Hepsi bu kadar

Not: Eğer Naza lite kendi firmware ine dönüş yapmak isterseniz Naza F1 ve F2 portunu bir servo kablosu ile birbirine kısa devre yapıp naza lite programı ile güncellerseniz eski haline gelmektedir.

Uyarı : Burada anlatılanları uygulanması ile oluşabilecek tüm riskler uygulayan kişiyi bağlar. Multikopter-tr.com sitesi ve yazar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. Unutmayın bu resmi bir yazılım güncellemesi değildir.  

naza-lite-to-v2

1 comment

  1. Merhabalar Taner Bey,
    Nazan m lite kullanıyorum fakat son zamanlarda gps modda eskiden yaptığım hıza ulaşamıyorum. Artı modda ve geri giderken hiç bir sorun yok. Sizce sebebi ne olabilir? Yardımcı olabilirseniz sevinirim
    Saygılarımla

Leave a comment