Blog

Multikopter ESC Ayarları Nasıl Olmalı

Multikopterimizde kullanacağımız ESC lerin refresh rate yani yenileme hızlarının yüksek olması daha stabil bir uçuş sağlar. Benim kullandığım ve diğer multikoptercilerin kullandığı ESC leri burada paylaşacağım.

 

Hobbyking SS Series 25-30 A ESC
(card programmable)

Hobbyking SS Series 25-30 A ESC ( card programmable ) Bu ESC nin kart ile programlanan versiyonunu kullanıyorum. Kart ile programlaması hem daha kolay oluyor hemde diğer versiyona göre ayarları daha gelişmiş. Fakat Diğer ucuz versiyonu da kullananların olduğunu okudum yurtdışu forumlarda. Bu ESC leri programlamak için illaki programlama kartı gerekmiyor. Kumanda komutları ile bipleri dinleyerek menüler arasında geçiş yapıp ayar yapılabiliyor. HK SS Series ESC Programlama Kılavuzu için Tıklayın
Turnigy Plush Serisi ESC 

Bu ESC de yine güvenle kullanabileceğiniz bir ESC serisi. 6-10-12-18-25-30-40A lık seçeneklerle motorunuza uygun bir modeliseçebilirsiniz. Kart ile yada Kumanda ile programlama yapılabilir.

Gelelim ESC ayarlarımızın nasıl olacağına. Bugüne kadar tüm araştırmalarımda Multikopterciler hemen hemen aynı ayarları kullanıyorlar. 

1- Fren                :  Kapalı

2- Pil Tipi : Ni xx :  Burada Li-po pil kullanmamıza rağmen neden NI xx ayarını seçiyoruz diye soracak olursanız; Multikopterimizde birden fazla motor olduğu için ani yüklenmelerde ESC miz güç kesmesin diye bu şekilde bir ayar kullanıyoruz. Pil hücrelerimiz 3V altına inecek diye de korkmayın zaten mutlaka Lipo monitör kullanmalısınız ki havada pilimiz bitip kırım yaşamayalım. Lipo Monitör pilimizin azaldığını sesli ve ışıklı olarak bildirecektir bizde en kısa sürede inişe geçeriz.

3- Timing            : Medium Bu ayarı Medium olarak seçin ve deneme yapın eğer motordan tıkır tıkır ses geliyor ise bu ayarı High yada Low olarak değiştirip deneyin. Ses kaybolduğu ayar en uygun ayardır.

4- Start ( Başlangıç ) : Normal

5- Cut Off Type         : Soft Cut  Bu ayarı slow yapıyoruzki ESC akım keserken yavaşca kessin birden kesmesin bizde anlayalımki pil bitiyor.

6- Cut Off Voltage    : Low Yine Akım kesme voltajını en düşük ayara alıyoruz ki pilimizi en iyi şekilde kullanabilelim. Birden fazla motor anlık olarak fazla akım çektiği için ESC bunu düşük voltaj olarak algılayabilir ve Akımı kesebilir bun durumun önüne geçmek için ayarı düşük tutuyoruz.

Eğer Turnigy ESC Programlama kartınız var ise aşağıdaki fotoğrafda göründüğü gibi ayarlayınız. ( Timing motordan motora değişir )

turnigy-225x300

 

Leave a comment