Blog

Mcgyver Quadcopter Frame V1 ( Quadcopter Gövdesi CNC kesim)

Merhaba arkadaşlar.

Bugüne kadar birçok multicopter yaptım. tricopter. quadcopteri hexacopter vs. Açıkcası görünüşüne pek önem vermedim. Artık işin teknik kısmını hallettiğime inanıyorum. Bundan sonra biraz daha kozmetik multicopter ler yapmaya çalışacağım.

İlk kozmetik çalışma karşınızda.

Mcgyver Quadcopter Frame V1

Bu gövdeyi i oluştururken amacım basit, hafif,sağlam ve güzel bir görünüme sahip frame oluşturmak dı. Zaten çok değişik bir tasarım değil fakat derli toplu hafif bir quadcopter gövdesi ortaya çıktı. Merkez ve ayakları G10 Fiber malzemeden cnc router ile kestirdim. Kollar 10mmx10mm 1mm et kalınlığında alüminyum kutu profil. Kollardaki delikleri de yine cnc router ile deldirdim

  • Motordan motora 55 cm büyüklüğünde
  • Emax 2822 1200 kv motor , 18-20A SS series ESC, HK quadcontroller ile pilsiz uçuş ağırlığı 630gr oldu. 
  • Gövde nin boş ağırlığı : 300 gr

ESC leri resimde göründüğü gibi merkezde gizledim. Pek gizleme olmadı ama kollarda durmasından iyi oldu. Motordan ESC lere giden kabloları alüminyum kolların içinden alabilirim o zaman çok daha güzel görünecek.

ESC lere güç dağıtımı için pertinaksdan kendim bir pano yaptım. Bir kare pertinaksda iki ayrı bakır bölüm yaptım biri artı biri eksi kutup için. Fazlabölümleri kırmızı ve mavi power tape dediğimiz tamir bandı ile kapladım. Hem artı eksi kutupları belirtiyor hemde bakırlar açıkda kalmıyor.

Biraz Fotoğraf

İlk uçuş videosu

http://www.vimeo.com/29229968

Leave a comment