Blog

KKmulticopter Kullanım Kılavuzu

KK Multicontroller Arming  – Disarming ( Uçuş kontrol sisteminin kapanıp açılması )

 
Trikopter firmware V1.5 ve Quadcopter V4.5 den itibaren uçuş kontrol sisteminin kumandadan açılıp kapanması sağlanmıştır. Bu şöyle gerçekleşmektedir. 
 1. Kumandayı açın
 2. Uçuş kontrol sistemini açın ( Pili Takın )
 3. Kumandadan gaz tam kapalı iken sağ Rudder komutu verin ( Kart üzerindeki LED yanana kadar ) LED yandığı zaman kolu bırakın. LED uçuşa hazır olduğunu gösterir.
 4. Uçuşdan sonra Gaz tam kapalı iken sol Rudder komutu verin ( Kart üzerindeki LED sönene kadar ) LED söndüğü zaman kolu bırakın LED sistemin kapandığını gösterir. LED sönük iken gaz verseniz bile multikopter çalışmaz.

Kumanda Ayarları : (Initial transmitter ATV/servo range settings)

 
Kumandamızın end point ayarlarını bu şekilde yapıyoruz. Bu ayarlarda stick lerin tepkimesi yavaş olacaktır. Eğer daha hızlı yanıt vermesi isteniyorsa Pitch ve roll ayarı yükseltilebilir.
 • pitch (elevator): 50%
 • roll (aileron): 50%
 • yaw (rudder): 100%
Hassasiyet ayarları
 kkpotvepinout
Başlangıç değerleri 50.%dir. multikopter titreyene kadar hassasiyet ayarlarını arttırın.Sonra stabil hale gelinceye kadar azaltın. .Hızlı ileri uçuş ve akrobatik hareketler daha düşük ayar gerektirir.
Çok düşük ayar, zor kontrol demektir. devrilme eğilimi yaratır.
ESC Gaz ayarı : ESC throttle range:
ESC lerin tümünün gaz aralığının aynı ayara getirilmesi gerekir bunu şu şekilde yaparız.
 1. YAW hassasiyet ayarını sıfıra getir. ( genelde saat yönünün tersine çevrilmesi gerekir bazen tam tersi olabilir deneyiniz )
 2. Kumandayı aç
 3. Gaz çubuğunu en sona al
 4. Uçuş kontrol sistemini aç. yani pili tak 
 5. LED 10 kez hızlı hızlı yanıp sönecek ve ESC ler iki kes ötecek bip bip (Plush and SS ESC’s) 
 6. Hemen Gaz Çubuğunu kapat ESC bir kez ötecek
 7. Uçuş kontrol sistemini kapat ( Pili sök )
 8. YAW ayarını eski haline getir

 

Kumanda kanalları kontrolü

 • Pervaneleri sökün
 • Kumandayı ve Uçuş kontrol sistemini açın
 • Sağ Rudder komutu verin LED yanacak
 • Hafif gaz verin.Motorlar çalışmaya başlayacaktır.
 • Elevator çubuğunu ileri itin. Arka motor hızlanacaktır. Eğer hızlanmaz tam tersine yavaşlarsa bu kanalın kumandadan revers yani ters yapılması gerekir.
 • Roll ( Aileron ) çubuğunu sola al sağ motor hızlanır. Eğer hızlanmaz tam tersine yavaşlarsa bu kanalın kumandadan revers yani ters yapılması gerekir.
 • Yaw ( Rudder)  çubuğunu sola al. ön ve arka motor hızlanır. Eğer ön ve arka motorlar hızlanmazsa YAW kanalını ters çevir.
Gyro yön kontrolü
 • Pervaneleri sökün
 • Kumandayı ve Uçuş kontrol sistemini aç
 • Hafif gaz verin motorlar açılır.
 • Multikopteri öne eğ ön motoru hızlanır. Eğer ön motor hızlanmazsa pitch gyrosunun ayarının ters çevrilmesi lazım ( gyro ters çevirme alt konuda anlatılıyor )
 • Multikopter sola eğilirse, sol motor hızlanır. Eğer sol motor hızlanmaz ise Roll gyrosunun ters çevrilmesi lazım ( gyro ters çevirme alt konuda anlatılıyor )
 • Multikopteri saat yönünde çevirin ön ve arka motorlar hızlanır. Eğer ön ve arka motorlar hızlanmazsa YAW gyro yu ters çevir.( gyro ters çevirme alt konuda anlatılıyor)

Gyroları yönünü ters çevirme

 1. Roll hassasiyet ayarını sıfıra getir
 2. Uçuş kontrol sistemini aç
 3. Led hızlı hızlı 10 kez yanıp sönecek
 4. Ters çevirmek istediğiniz gyro yönünü kumanda eden kolu oynatın. Yani YAW gyrosunu ters çevirmek için Rudder ( YAW) çubuğunu, Roll gyro ( sağa sola yatma )  için Aileron çubuğunu, Pitch gyrosu ( öne arkaya yatma ) için Elevator çubuğunu sağa yada sola oynatın.
 5. LED sürekli yanıp sönmeye başlayacaktır.
 6. Uçuş kontrol sistemini kapat
 7. Eğer başka gyrolar da ters çevrilecek ise 2.maddeden başlayarak devam edin.Yok ise Roll ayarını eski haline alın.

Stick Centering ( bu ayar sadece kkmulticopter.kr 1.6 versiyon ve sonrası yazılımlarında vardır )

 1. Pitch ayarını (timpotunu) sıfıra getirin ( normalde saat yönünün tersine sonuna kadar çevirirseniz sıfır olur fakat bazı yazılımlarda bunun tam tersi olabiliyor eğer anlatılan şekilde led yanıp sönmez ise tam tersini deneyin.
 2. Kumandayı açın tüm trimleri sıfırlayın
 3. Pili takın kart üzerindeki led 3 kez yanıp sönecektir. Biraz daha bekleyin bir kez daha led yanıp söndüğünde işlem tamamdır.
 4. Pili Sökün
 5. Pitch ayarını eski haline getirin

Final check:(son kontrol)

Multikopteri pervaneler takılı iken başının üzerinde tutun, elinizi pervaneye değmeyecek şekilde tutmaya özen gösterin. Yavaşça gaz verin gazı artırmaya başlayınca, multikopteri sabit tutun, çünkü gaz sıfırı geçince, multikopterin gyrosu kalibre olur.

Eğer multikopterde bükülme ( öne yana yatma ) olursa pervaneleri ve motorların dönüş yönlerini kontrol edin Gyro konumunu ve trim ayarlarını kontrol edin. Az bükülme oluşması normaldir.Eğer bükülme ( öne yana yatma ) olmazsa, Multikopteri bükmeyi ( öne yana yatırmayı ) dene. Bunu yaparken direnç göstermesi gerekir. Daha fazla gaz da daha fazla direnç gösterecektir. 
 
 Uçuş tiyoları
 • Multikopteri düz bir yere koyun. pervaneler hareketsiz olacak
 • Yavaşca gazı arttırın gaz ayarı sıfırı geçtiği anda gyro kalibrasyonu tamamlanır.
 • Kontrolü kaybederen gazı kapatırsanız hasarınız daha az olur.
NOT: İhtiyaç duydugunuzdan daha büyük ve ağır pervaneller kullanmayınız. Hafif pervaneler daha iyi denge sağlar ve daha hızlı yanıt verir
– Gaz kolu hemen hemen ortasındayken ( 1/3 den 2/3 gaz arası ) multikopteri havada askıda tutmayı dene. Daha büyük / küçük pervane kullanarak ve farklı motor kv  değerinde yada farklı piller kullanarak bunu sağlayabilirsiniz.
 
Dikkat: Multikopterler oyuncak aletler değildir. Motorları ve pervaneleri çok kuvvetli aletlerdir. Anlatılanların uygulanmasında kendi can güvenliğinize aşırı derecede dikkat ediniz. Ayarlama sırasında pervaneleri mutlaka sökünüz. Burada anlatılanların uygulanması sırasında multikopterinizde yada kendinizde oluşacak hasar ve yaralanmalardan site ve yazar sorumlu değildir. Bu anlatılanların uygulanması ile oluşacak sonuçlardan uygulayan sorumludur.  

Leave a comment