Blog

Hava Fotoğrafçılığı Nedir

HAVA FOTOĞRAFÇILIĞI

Hava fotoğrafçılığı tüm fotoğrafçıların ve fotoğraf meraklılarının en çok merak ettiği ve havadan fotoğraf ve havadan video çekmek için çeşitli yollar aradığı bir daldır.

Geleneksel olarak hava fotoğrafçılığı gerçek uçak ve helikopterler ile fotoğrafçının birebir uçarak istediği fotoğrafları çekmesi ile gerçekleştirilir. Fakat malum uçak ve helikopter kiralama maliyetlerinin yüksek olması nedeniyle hava fotoğraflarından her projede yararlanılamamaktaydı. Ayrıca uçak ve helikopterlerin gerekli alçak irtifaya inememesinden dolayı istenilen açılardan detaylı fotoğraflar çekmek mümkün olmuyordu.

Son yıllarda teknolojinin gelişmesi ile havadan fotoğraf ve havadan video çekmek için çeşitli alternatif metodlar geliştirildi.  Bu sayede yeryüzüne daha yakın irtifalardan ( 1-500 metre ) fotoğraf çekimi mümkün hale geldi.

Bunlar :

  • Radyo kontrollü araçlar ile havadan fotoğraf çekimi ( UAV – İnsansız hava araçları )
  • Model Helikopterler
  • Multikopterler ( Quadcopter-Hexacopter-Octocopter vb.)
  • Model Uçaklar
  •  Zeplin tarzı Helyum balonları ile havadan fotoğraf çekimi

Havadan fotoğraf çekiminde ilk yararlanılan alternatif metodlardan birisi model uçaklar oldu; fakat model uçakların inip kalkabilmesi için gerçek uçaklar kadar uzun olmasada belirli bir pist olması gerekiyordu. Ayrıca model uçakların havada sabit duramaması da başka bir  sorundu.

Model helikopterler bu anlamda model uçaktan daha avantajlı idi, gerçek helikopterlerde olduğu gibi model helikopterler de havada sabit kalabiliyor ve piste ihtiyaç duymadan havalanıp tekrar istenilen yere inebiliyorlardı.  Fakat model helikopterleri uçurmak çok iyi bir pilotaj ister. Uzun süreler model helikopter kullanan modelciler havadan fotoğraf ve video çekimi yapabiliyorlardı.  Ayrıca model helikopter pilotu kullandığı model helikopteri iyi tanımalı zor olan mekanik ve elektronik ayarları yapabilmelidir.

Zeplin tarzı helyum balonlarında ise yüksek maliyetli helyum gazı, taşıma sorunu ve rüzgar nedeniyle yönlendirme sorunları gibi bazı nedenlerle az miktarda fayda sağlanmıştır.

Hava fotoğraf ve video çekiminde çığır açan olayın adı multikopter;

Multikopteri  kısaca tanımlayacak olursak; birden fazla motora sahip ve her motora bağlı olan pervanelerin yere doğru havayı itmesi sayesinde havalanabilen ve üzerinde bulunan elektronik dengeleme sistemi ile düzlemini koruyan ve hareket edebilen, yüksek akım verebilen özel lityum polimer piller ile çalışan radyo kontrollü insansız hava araçlarıdır.

Bu cihazlardan en çok yararlanılan sektörlerin başında havadan görüntüleme sektörü gelmektedir. Bu cihazların geçmişi 3-4 yıl olmasına rağmen çok hızlı bir gelişme göstermiş ve günümüzde GPS destekli sistemler sayesinde kolay kullanım sağlanmış ve havadan fotoğraf çekmek isteyen kişilerin gözdesi olmuştur.

Biz videokopter olarak multikopterlerin gelişmesinde her aşamada bilgi sahibi olarak bu işe başladık. Model uçak ve model helikopter hobisinin bir gelişimi olarak ortaya çıkan multikopterlerin Türkiyedeki ilk meraklıları olarak multikopter-tr.com sitesini kurduk. Multikopterler hakkında projelerimizi bu hobiye gönül vermiş insanlarla paylaştık. Kendi multikopterimizi kendimiz yaptık. En basit multikopterlerden en gelişmiş otomatik kalkış ve istenilen gps koordinatları ile otomatik uçuş yapabilen ve otomatik iniş yapabilen sistemleri kurup testlerini gerçekleştirdikten sonra havadan görüntüleme hizmeti vermeye başladık. Kullandığımız çoğu ekipmanın teknolojisini yurtdışından ithal ediyoruz kendi sektörümüze uyarlıyoruz.

Havadan fotoğraf çekiminde fotoğrafçılığı bilmenin yanı sıra havacılık, elektronik, mekanik, aerodinamik ile biraz haşır neşir olmak gereklidir. Ayrıca kullanılacak hava aracının kullanılması için iyi bir pilotaj sahibi olunmalıdır. Yani uzun bir süre cihazı kullanmaya alışmak gerekir.

Multikopter ile havadan fotoğraf çekimi için kullandığımız ekipmanlar ve fotoğraf çekimini kısaca anlatalım;

Kullandığımız sistemin ana parçalarını sayarsak;

  • Multikopter
  • Gimbal ( Kamera taşıyıcı ve dengeleyici )
  • Fotoğraf makinesi – Kamera
  • Kumanda
  • Yer istasyonu ( Video aktarıcı – alıcı- Monitör )

Havadan fotoğraf çekimi iki kişi tarafından gerçekleştirilir; bir kişi yani pilotumuz multikopteri kumanda ederken, diğer kişi ( fotoğrafçı – kameraman ) fotoğraf makinesindeki görüntüyü önünde bulunan monitörden görerek ayrı bir kumanda ile fotoğraf makinesini sağa sola yukarı aşağı hareket ettirerek istenilen kadrajı ayarlar ve yine kumanda üzerinden deklanşöre basarak fotoğrafı çeker. Fotoğraf makinesini kumanda üzerinden kontrol ederek deklanşöre basılabilmesini sağlayan özel bir cihazımız vardır.

Multikopter;

Kullandığımız multikopterler tamamen kendimiz tarafından dizayn edilmiş ve imal edilmiştir. Motorlardan kaynaklanan titreşimleri sönümleyen özel sistemler ile Kameramızın sallanmasını engelleyen brushless gimbal ile donatılmıştır. Ayrıca en gelişmiş otopilot sistemine sahip multikopterlerimiz GPS sayesinde konum sabitleme, GPS destekli uçuş ve herhangi bir kumanda sinyal kesilmesi durumunda otomatik kalkış noktasına gelme ve otomatik inme özellikleri ile donatılmıştır. Bu sayede güvenli bir uçuş gerçekleştirebilmekteyiz.

Gimbal ( Kamera taşıyıcı ve dengeleyici );

Havada hareket eden bir cihaz üzerinde bulunan fotoğraf makinesi ile fotoğraf çekerken en çok bizi ne etkiler ? Tabii ki sallantı. Son teknoloji fırçasız motorlar ve yüksek hassasiyette elektronik jiroskop ve akselerometre ler sayesinde multikopterimizin tüm sağa sola öne ve arkaya yatmasını elimine ederek kameramızın sürekli  aynı düzlemde kalmasını sağlar.

Fotoğraf Makinesi – Kamera ;

Havadan  fotoğraf çekimi için kullanacağımız fotoğraf makinesinin hafif olmasına dikkat ederiz. Çünkü yükümüz ne kadar hafif olursa uçuş süremiz o kadar uzun olacaktır. Yeni nesil aynasız DSLR makineler bu iş için gayet uygundur.  Bizim kullandığımız fotoğraf makinesi Sony firmasının NEX-5n modeli 16,1 mp çözünürlükte 350dpi RAW formatında fotoğraf çekebilmektedir. Lens olarak çekilecek konu ve mekana göre genelde geniş açı lensler tercih etmekteyiz.

Kumanda;

Kumanda bizim multikopter ve kameramızı yerden kontrol etmek için kullandığımız önemli bir ekipmanımızdır. Özel frekans sistemi sayesinde 2,5 km ye kadar kontrol imkanı sağlar. Ayrıca kumandamıza bağladığımız bir aparat sayesinde kameramıza yerden çeşitli komutlar verebiliyoruz.

Yer istasyonu;

Yer istasyonumuzda multikopter üzerindeki kameramızdan gelen görüntüyü kablosuz video aktarıcı sayesinde görmemizi sağlayan bir monitör yada video gözlük bulunmaktadır.

Multikopter ile havadan video ve fotoğraf çekimi son zamanlarda çoğu kişinin üzerinde uğraş verdiği bir sektör haline geldi. Multikopterler çok gelişmiş otopilot sistemlerine sahip olsalar bile kullanan pilot cihazı iyi tanımalı ve tüm güvenlik kontrollerini yaptıktan sonra uçuşa geçilmelidir.

Havadan fotoğraf ve video çekimi yapmak için drone mu almak istiyorsunuz. Yada Drone unuz mu bozuldu. Hemen bize ulaşın.

www.dronedoktoru.com

Taner Tatarhan

+90 850 305 25 05

 

Leave a comment