Blog

DJI İnspire 1 sırrı çözüldü

Multikopter sektörünün önde gelen firmalarından DJI firmasının 12-11-2014 tarihinde lansmanını yapacağı yeni ürünü İnspire 1 herkes için merak konusu oldu.


Çeşitli multikopter sitelerinde yeni multikopter test uçuşları sırasında çekildiği iddaa edilen fotoğrafları yayınlandı.

DJI-inspire DJI-Inspire11
images US20140263823A1-20140918-D00013

 

 

DJI sitesindeki teaser videosunda açıkca belli olmasa da V şeklinde ve kendinden kameralı bir model olacağı anlaşılmakta. Ayrıca patent enstitüsündeki başvuru belgelerindeki resimleri incelediğimizde firmanın yeni çıkaracağı ürününün şu özellikler içerdiğini keşfettik.

v-shape

Multikopter temelde H şeklinde bir quadcopter, ayrıca merkezde bulunan bir mekanizma sayesinde multikopter havadayken V şekline benzer bir şekilde motorların bulunduğu iki kolun merkeze olan açığı değiştirilebilmekte. Böylece quadcopter yerde iken merkezde bulunan kamera bölümü yukarıda kenarlardaki motorlar ve ayakların bulunduğu kollar ise yere basacak şekilde ters bir V oluşturacak şekilde konumlanıyor. Cihaz havalandığı zaman ise merkez aşağıya iniyor ve motorların bulunduğu yan kollar yukarı doğru hareket ederek kameranın motorlardan aşağıda konumlanmasına ve 360 derecelik bir kadrajda kameraya engel teşkil edecek hiçbirşeyin olmamasına olanak veriyor. Bildiğiniz gibi 3 eksen gimbal kullanılan multikopterlerde her açıda iniş takımının kadraja girmemesi için katlanan iniş takımı kullanmak gerekiyordu, buda ekstra ağırlık ve kısa uçuş süresi anlamına geliyordu. DJI bu sorunu yeni quadcopterinde çok değişik bir yöntemle çözmüş.

İşte DJI ın yeni ürünün V gizemi burada yatıyor. 

DJI İnspire olacağı söylenen bazı özellikler;

– Onboard 4K kamera

– 30dk uçuş süresi

– Dahili full hd video transmitter ( onboard lightbridge)

– 6s destekli E500 motorlar

– Follow me özelliği.

Leave a comment