Blog

DJI dan soğuk kış günlerinde drone kullanımı ile ilgili önemli bilgiler !.

DJI Diyor ki !.

Kışın DJI ürünlerini uçurmak zevkli olabilir fakat kışın soğuk havada drone uçuran kullanıcılarımızdan bazı sorunlar yaşadıklarını öğrendik. Hava sıcaklığı düştüğü zaman drone içerisindeki pilin de sıcaklığı düşer ve bu durum pilinizin performansında nasıl bir etkiye neden olur biliyor musunuz? Öğrenmek için yazımızı okumaya devam edin.

Bilimsel açıklamalar ;

Li-Po yani Lityum Polimer piller soğuk havada daha hızlı boşalırlar, çünkü soğuk hava elektrik üretmek için oluşan kimyasal reaksiyonu yavaşlatır. Bu da 15 santigrat derece den daha düşük sıcaklıklarda başlar. Bu lityum polimer pillerin bilinen bir sorunudur.

Hava basıncının düşük olduğu yüksek irtifalarda motorlar yeterli kaldırma gücünü elde etmek için daha hızlı dönerler. Bu durum pillerin daha çabuk boşalmasına neden olacaktır.

Bu ne demektir ;

Bu gibi olağan dışı durumlarda, pilinizin hücre voltajı 3v altına düşebilir. Düşük kaldırma gücüne neden olabilir, hatta pilinizin sağlığını korumak için tasarlanan aşırı deşarj koruma sistemi pil gücünü kesebilir.

Soğuk havada bu gibi durumlarla karsılaşmamak için ;

  1. Her uçuş öncesi pillerin tam şarj’lı olduğundan emin olun
  2. Uçuş öncesinde pilinizi 25 santigrat derece yada daha yüksek bir sıcaklığa ısıtın. Pil ısıtıcı kullanmanızı tavsiye ederiz.
  3. Pilinizin ısınması için drone ununuzu bir dakika kadar yakınınızda, etrafınızda uçurun.
  4. DJI GO programında “Aircraft Battery” sayfasındaki   “Show Voltage on Main Screen” ayarını aktif hale getirin. Böylece ana ekranda pil voltajını uçuş sıradında takip edebileceksiniz. Pil voltajı hücre başına 3.2 V ve altına geldiği zaman uçmaya devam etmeyiniz.

Kaynak : http://link.dji.com/u/gm.php?UID=GtJAEyh3Et&ID=290636680_458616_111746

Orijinal yazı :

Flying DJI aircraft in winter can be fun, but we have heard that some of our users have experienced issues when flying in cold weather. Did you know that as the temperature drops, so does the performance of the LiPo battery inside your aircraft? Read on to find out how to look after your battery and keep yourself in the air.

The Science

LiPo, or Lithium Polymer batteries drain faster the colder they get because the chemical reactions that they use to create electricity are slowed. This starts to occur at temperatures lower than 59°F (15°C) and is a known issue of all LiPo batteries.

At high altitudes where air pressure is low, motors on an aircraft have to spin faster to produce enough lift, meaning even more power is needed, in turn accelerating battery drain.

What this Means

In extreme cases, a battery could drain below 3V, causing reduced thrust or even battery shutoff due to over-discharge protection systems designed to keep your battery healthy.

Hot Tips for Beating the Cold

1. Make sure batteries are fully charged before each flight.
2. Warm batteries to 25°C or more before flight. We recommend using a battery heater.
3. Hover the aircraft for around a minute to allow the battery to warm up.
4. Turn on “Show Voltage on Main Screen” on the “Aircraft Battery” page of the DJI Go app. Do not continue flying if battery voltage drops below 3.2V.

 

Leave a comment