Blog

ABD Drone’ları kayıt altına almaya hazırlanıyor

ABD federal havacılık kurulu FAA drone ve sahiplerini kayıt altına almaya hazırlanıyor. Ayrıca Drone kullanıcılarının da lisans almalarını zorunlu kılacak.

Son zamanlarda drone yani multikopterler herkes tarafından kullanılmaya başladı. En ufak avuç içi büyüklüğünden 2 metreye varan çaplarda büyüklüğe sahip multikopterler her yerde uçuyor. Bu multikopterlerin kullanılması beraberinde bazı sorunları ve tehlikelere neden oluyor. Örneğin insan üzerinde uçan drone lar yada amacı dışında terör yada kaçakçılık için kullanılan drone lar gibi. Bu sorunlar tüm ülkelerde yetkilileri endişelendirmektedir. Ülkemizde de bu sorunların çözülmesi için çeşitli kısıtlamalar gelecek. Sivil havacılık genel müdürlüğü bu bağlamda bir taslak hazırladı ve yakın zamanda yönetmelik yürülüğe girecektir. Umarız amatör yada profesyonel tüm kullanıcıları madur etmeyecek bir yönetmelik yayınlanır.

Taslağı incelediğimizde multikopterler ( Drone yada iha da diyebiliriz ) hava araçları büyüklüklerine göre ( ağırlıklarına göre  ) göre sınıflandırılmış ve bu sınıflara göre çeşitli şartlar getirilmiştir.

Sınıflandırma

Madde 5 –

(1) Azami kalkış ağırlıkları referans alınarak İHA’lar 4 ayrı sınıfa ayrılır:

  • a) İHA0: Azami kalkış ağırlığı 500 gr (dâhil) – 25 kg aralığında olan İHA’lar,
  • b) İHA1: Azami kalkış ağırlığı 4 kg (dâhil) – 25 kg aralığında olan İHA’lar,
  • c) İHA2: Azami kalkış ağırlığı 25 kg (dâhil) – 150 kg aralığında olan İHA’lar,
  • ç) İHA3: Azami kalkış ağırlığı 150 kg (dâhil) ve daha fazla olan İHA’lar

Taslağa ulaşmak için tıklayınız

 

Leave a comment